محمدجواد آذری جهرمی که در حال حاضر مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت است، از سوی رییس جمهور به عنوان جوان ترین وزیر پس از انقلاب اسلامی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شده است. هرچند وی به واسطه سابقه کاری خود موافقان بسیاری دارد، اما با این وجود فعالان بخش خصوصی حوزه فناوران اطلاعات و ارتباطات امیدوارند توجه و نگاه وی به IT برخلاف وزاری قبلی بیشتر از CT باشد.

فناوران – کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات معتقدند، با وجود اینکه فناوری اطلاعات پیشران توسعه است و می تواند مسایل اقتصاد را تا حد قابل قبولی حل کرده و به بحث قاچاق و شفاف سازی اطلاعات کمک کند، اما این حوزه در برنامه های وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات کمرنگ است و اهداف ملموس این برنامه عمدتا در حوزه CT است.

 وزیر جوان، پرانرژی و نوگرا
اصغر رضانژاد، دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران درباره وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات به ایسنا گفت: جهرمی جوان، پرانرژی و نوگراست. اینها موارد مثبتی است که تا کنون به آنها توجه شده است. با وجود این، اوایل برنامه او، به کلیاتی درباره رایانش ابری، داده های عظیم و اینترنت چیزها در بررسی تحولات جهانی ارتباطات و فناوری اطلاعات پرداخته شده است، اما در همین حوزه ها در بخش برنامه ها چیزی دیده نمی شود و این موارد در اهداف خرد استراتژیک مورد توجه نیست.
وی تصریح کرد: زمانی که کسی مدیرعامل زیرساخت است، نمی تواند به موضوع IT فکر کند و مسوولیت سازمانی اش این است که درباره زیرساخت و پهنای باند و توسعه شبکه فکر کند، یا زمانی که در رگولاتوری است قاعدتا باید در چارچوب وظایفی که به او محول شده، کار کند. درنتیجه در حال حاضر نمی توانیم بگوییم چرا او در زمینه IT اقدامی نکرده است.

 لزوم نگاه ویژه به IT
دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با بیان اینکه بخش خصوصی همیشه کنار وزیر ایستاده و در حد خود برای کمک به او تلاش کرده است، افزود: انتظاری که ما به عنوان فعالان حوزه فناوری اطلاعات داریم این است که وزیر آینده به IT یک نگاه ویژه داشته باشند.
رضانژاد اظهار کرد: فناوری اطلاعات نه تنها خود به عنوان صنعت می تواند اشتغال فراهم کند، بلکه می تواند با شفاف سازی در بقیه موضوعات هم پیشران باشد، اما در برنامه آقای جهرمی متاسفانه نگاهی که به حوزه فناوری اطلاعات شده کمرنگ است. در بخش اهداف کوتاه مدت و خرد استراتژیک نیز توجه عمدتا به CT است. ما انتظار داریم نسبت به IT برنامه های قوی تری ارایه دهند و اهداف ملموس تری مشخص کنند.
وی ادامه داد: دسترسی ۸۰ درصد خانوارها به پهن باند، افزایش سرعت دسترسی مشترک به حداقل ۲۰ مگابیت بر ثانیه، حداقل کردن هزینه های پهنای باند، اتصال شبکه های توزیع محتوای بومی، تامین ۱۰۰ درصدی زیرساخت های ارتباطی، اطلاعاتی و مقرراتی جهت تحقق دولت هوشمند، برقراری امکان دسترسی پرسرعت به ۹۰ درصد روستاها، تامین زیرساخت های خدمات الکترونیکی دولت برای ۸۰ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور، افزایش سهم درآمدی خدمات نوین پستی، افزایش ظرفیت ترانزیت ترافیک به ۳۰ ترابیت بر ثانیه همه در حوزه زیرساختی و ارتباطی اهداف خرد استراتژیک هستند. دبیر سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با بیان اینکه در حال حاضر عمده درآمد حوزه وزارتخانه در حوزه CT است، در صورتیکه در خارج از کشور این درآمد از حوزه IT است، گفت: یعنی ما باید بیش تر به سمت حوزه فناوری اطلاعات برویم تا بحث سخت افزار و زیرساخت. حتی وقت وزیر هم در این بخش باید بیشتر باشد، زیرا زیرساخت یک ابزار برای رسیدن به این سرویس هاست و این سرویس ها باید به مردم خدمت رسانی کنند.
وی با بیان کمرنگ بودن فناوری اطلاعات در برنامه های جهرمی گفت: در حوزه IT، تنها بخش رصد، پژوهش و ارتقای دانش در فناوری های نوین شامل نسل پنجم تلفن همراه، داده های عظیم، پردازش ابری و اینترنت چیزها ذکر شده، درواقع در این اهداف خرد استراتژیک، اهداف کمی برای IT ذکر شده است. ما انتظار داریم آقای جهرمی بیشتر به IT توجه کند.
 نگرانی بخش خصوصی در تعامل با وزیر ICT
در همین حال مسوول کمیسیون امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران درباره نگرانی صنف فناوری اطلاعات از تعاملات بخش خصوصی با دولت و عدم شناخت کافی وزیر جوان در این زمینه توضیحاتی را ارایه کرد.
بهناز آریا گفت: برای اینکه بتوانیم بحث اقتصاد مقاومتی را داشته باشیم و به تجهیزات بومی برسیم و اگر اعتقاد ما به امنیت ملی و امکانات بومی است، نیازمند تحقیق و پژوهش و بهره گیری از تجربه های جهانی، تولید دانش بومی، سرویس ها، خدمات و تجهیزات بومی
هستیم.
عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه ای تهران با بیان اینکه بخش خصوصی همواره نگران تعامل خود با بخش دولتی است، گفت: ما انتظار داریم که شناخت، ارتباط و تعامل با بخش خصوصی وجود داشته باشد. در دوره قبل دولت، این تعامل بیشتر و بهتر از تمامی دوره های قبلی بود. اگرچه هنوز هم انتظار تعاملات بیشتر را داریم. طبیعتا انتظار می رود که این تعامل ادامه پیدا کند و از توان بخش خصوصی استفاده بهتری می شود.
آریا با بیان اینکه نظر بخش خصوصی باید در بخش های مختلف محاسبه شود، افزود: بخش خصوصی باید در آنچه قرار است در کشور اتفاق بیفتد نقش موثری داشته باشد. شاید عدم ارتباط قبلی و فقدان شناخت جدی وزیر پیشنهادی ارتباطات نسبت به صنف ما و بخش خصوصی و بهره گیری از توان بخش خصوصی وجود داشته باشد که یکی از دلایل آن جوان بودن ایشان است.
وی همچنین گفت: بسیاری از افرادی که در این حوزه هستند، سال هاست در این حوزه فعالیت می کنند و ارتباطات و تعاملات و تاریخچه ها را می دانند و کاملا از آنچه در صنف IT در بخش خصوصی اتفاق افتاده مطلع هستند. این تعاملات که باید هر روز بیشتر شود. درنهایت امیدواریم ایشان هرچه سریع تر شناخت کاملی درباره توانمندی بخش خصوصی پیدا کنند.
وی گفت: بخش خصوصی نیازمند تصدی کرسی رسمی جهت ایفای نقش در تصمیم گیری هاست. باتوجه به شتاب صنعت IT، بسترساز بودن آن در کلیه صنایع، در انتظار سرعت بخشیدن به فعالیت ها و توجه ویژه به این صنعت در دولت هستیم. امنیت هم به عنوان بخش لاینفک صنعت IT نیازمند بودجه و حمایت خاص بوده و اتفاقاتی که هر روز در دنیا و در کشور در حوزه امنیت شاهد آن هستیم، تامین امنیت اطلاعات را در صدر جدول نیازمندی های ملی در بخش فناوری قرار می دهد.

منبع: روزنامه فناوران

منبع: سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران