رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور دیروز در نشستی خبری ضمن تشریح فرایند برگزاری جشنواره بازی‌های رایانه‌ای "الکام گیمز" در شهریورماه و دستاوردهای "الکام استارز" در الکامپ اعلام کرد: با توجه به استقبال از عضویت در سازمان، تعداد برگههای رای در این دوره از فعالیت هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از هزار برگ رای به ۹ هزار برگ رای افزایش یافته است.

فناوران – ناصر علی سعادت، رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در ابتدای نشست توضیحاتی درباره دلایل حمایت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از کسب و کارهای نوپای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ارایه کرد و گفت: هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در این دوره بیشتر تلاش کرده است، بخش‌هایی از صنف فناوری اطلاعات را که تاکنون مغفول مانده است، حمایت کند.

وی با بیان اینکه بخش‌های نوپای صنعت فناوری اطلاعات نیازمند توجه بیشتری هستند، افزود: نظام صنفی رایانه‌ای باید زمینه‌های الزام را ایجاد کند تا توجه بازار به بخش‌های نوپای صنعت فاوا جلب شود و برپایی سالن الکام استارز در الکامپ و همچنین برگزاری جشنواره بازی‌های رایانه‌ای الکام‌ گیمز با همین هدف صورت گرفته است. رییس نصر کشور همچنین درباره دلیل برگزار نشدن الکام گیمز در حاشیه نمایشگاه الکامپ گفت: متاسفانه با وجودی که وعده داده بودیم الکام گیمز در الکامپ برگزار شود، اما به دلایل زمان بسیار کم و مشکلات ارزی از الکامپ جا ماند. وی با معرفی مجری الکام گیمز، افزود: مجری الکام گیمز، پرشیا گیم است و گویا ۴۵ میلیون تومان جوایز نقدی و غیرنقدی برای نفرات برتر در نظر گرفته شده است. وی اظهار کرد: برای اولین بار بانوان نیز می‌توانند در بازی‌های موبایلی در مسابقات نمایشگاه الکام گیمز شرکت کنند. برای این دسته از بازی‌ها به صورت روزانه جوایزی را در نظر گرفته‌ایم و مسابقات خاص این نمایشگاه نیز به صورت ویدیویی در سالن نمایشگاه به نمایش در می‌آید.

  • فرایند برگزاری الکام گیمز

سعادت درباره روند برگزاری الکام گیمز گفت: ستاد برگزاری جشنواره بازی‌های رایانه‌ای الکام گیمز در نظر دارد به منظور متمرکز کردن فعالیت‌های مرتبط در حوزه بازی‌های رایانه‌ای مسابقات این دوره را در ۱۱ رشته بازی و بر روی سه پلتفرم PC و ConsolePS4، Mobile/Tablet به‌ صورت آنلاین و حضوری برگزار کند. وی با بیان اینکه مسابقات فینال در مجموعه فرهنگی باغ کتاب تهران و به صورت LAN برگزار می‌شود، افزود: متقاضیان برای بازی‌های گروهی تا تاریخ ۱۰ شهریور و بازی‌های انفرادی تا تاریخ ۱۶ شهریورماه مهلت ثبت‌نام دارند. وی توضیح داد: این رویداد از تاریخ ۱۹ تا ۲۵ شهریورماه در باغ کتاب تهران برگزار می‌شود و بیش از ۳۰ هزار گیمر در فضایی بالغ بر ۹۰۰ متر مربع به رقابت می‌پردازند. او افزود: انجمن بازی‌ها و ورزش‌های الکترونیکی ایران نیز در نظر دارد در شهریور ماه سال جاری همزمان با برگزاری جشنواره بازی‌های رایانه‌ای الکام گیمز با همراهی وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک و پس از برگزاری مسابقات انتخابی، درباره تشکیل تیم ملی ورزش‌های الکترونیکی و به دنبال آن اعزام تیم ملی ایران به این مسابقات معتبر جهانی اقدام کند. رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به حضور ۳۰۰۰  نفری شرکت‌کنندگان شهرستانی در نمایشگاه الکام گیمز تهران پرداخت و هزینه انجام بازی‌های فردی مثل FIFA و PS را ۱۵ هزار تومان و بازی‌های گروهی مثل رنو۶ را ۵۰ هزار تومان اعلام کرد. این بازی‌ها در طول ساعات برگزاری نمایشگاه الکامپ گیمز در محل باغ کتاب تهران از ساعت ۱۰ تا ۸ عصر برگزار خواهد شد.

  • نقاط قوت و ضعف الکامپ

در ادامه جلسه نایب رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران و مدیر اجرایی الکامپ ۲۳ به ارایه توضیحاتی درباره نقاط قوت و ضعف الکامپ و الکام استارز پرداخت و گفت: نمایشگاه الکامپ امسال با فاصله زمانی ۶ ماهه از نمایشگاه دور قبل توانست بیش از ۷۰ درصد رشد داشته باشد. باقر بحری با بیان اینکه برای نمایشگاه الکامپ امسال برنامه‌های ویژه‌ای در نظر داشتیم، گفت: برنامه‌های حاشیه‌ای از جمله اجرای کنسرت و بازی‌های متنوعی در نظر داشتیم، اما وقت برای انجام آنها کم آمد. نقاط ضعف ما کارهایی بود که می‌خواستیم انجام بدهیم، ولی نتوانستیم. در نمایشگاه امسال ۲۰ کشور و ۳۸ شرکت خصوصی از کشورهای مختلف حضور داشتند که البته آن چیزی نبود که مد نظر ما باشد. بحری افزود: این دوره از نمایشگاه نیز با نقاط ضعفی همراه بود، مانند بحث بین‌الملل که آنچه مد نظرمان بود عملیاتی نشد. اما نقاط قوت زیادی هم داشت که مهم‌ترین آن شفافیت در بحث ارزی و ریالی بود. بحری ادامه داد: امسال توانستیم با پرداخت کمترین نرخ ارزی و بدون هیچ‌گونه تنش و درگیری نمایشگاه الکامپ را برگزار کنیم. به گونه‌ای که سال قبل هزار متر ارزی داشتیم و امسال به ۷۰۰ متر کاهش پیدا کرد.

  • اجرای موفق الکام استارز

مدیر اجرایی الکامپ ۲۳ درباره الکام استارز نیز گفت: در الکام استارز سه پنل داشتیم که بسیار موفق انجام شد، نخستین پنل برای جذب سرمایه‌گذاری بود که ۳۵ استارت آپ در آن شرکت کردند و ۱۴ استارت آپ به مرحله بعدی سرمایه‌گذاری دعوت شدند و توانستند خودشان را برای جذب سرمایه‌گذار معرفی کنند. بحری افزود: دومین بخش مربوط به مربی‌های داخلی و خارجی بود که در مجموع سه مربی از آلمان و ۱۷ مربی از داخل ایران داشتیم و سومین بخش مربوط به برگزاری مسابقه بود که از بین ۱۰۰ استارت آپ ۲۰ و از بین این بیست استارت آپ ۱۰ تا انتخاب و موفق به دریافت جوایز شدند. وی اضافه کرد: با سبیت تفاهم‌نامه‌ای داشتیم که برندگان الکام‌ استارز به نمایشگاه سبیت بروند، اما چون امسال سبیت برگزار نمی‌شود به احتمال زیاد دوستان برنده به نمایشگاه جیتکس خواهند رفت.

  • افزایش آرا به ۹ هزار برگ رای

سعادت همچنین در پاسخ به سوال فناوران مبنی بر اینکه با توجه به افزایش تعداد آرا و غیرقابل پیش‌بینی بودن انتخابات هیات مدیره دور پنجم سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، احتمال تغییر در فرایند برگزاری الکامپ وجود دارد یا خیر گفت: زمان انتخابات دور چهارم هیات مدیره سازمان تنها هزار برگ رای توزیع شد. این در حالی است که با افتخار اعلام می‌کنم، این تعداد برگ رای اکنون به ۹ هزار برگ رسیده و به احتمال زیاد تا زمان انتخابات به ۱۰ هزار برگ رای خواهد رسید. وی با بیان اینکه به علت افزایش تعداد رای دهندگان تلاش می‌شود انتخابات امسال الکترونیکی برگزار شود، افزود: قطعا با توجه به اینکه اقدامات خوبی برای الکامپ صورت گرفته است هیچ تغییری در روند برگزاری آن ایجاد نخواهد شد و هیات مدیره دور بعد نیز همین روند را برای رشد کمیت و کیفیت الکامپ ادامه خواهند داد.

  • تشکیل اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی اشتباه است

 رییس سازمان نصرکشور در پایان جلسه درباره تشکیل اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی گفت: اصل تشکیل این اتحادیه اشتباه است. این اتحادیه مشکلاتی را به وجود خواهد آورد که در بهترین حالت این است که هر کسی بخواهد مجوز کسب و کار اخذ کند، باید از دو نهاد اقدام کند. ما از طریق دیوان عدالت اداری این مساله را پیگیری می‌کنیم، چرا که مجلس شورای اسلامی ایجاد اتحادیه را برای اصناف در نظر گرفته است نه اینکه بخواهد یک سازمان موازی ایجاد کند.

منبع: روزنامه فناوران